VIII Miejski Konkurs: Dąbrowa Górnicza w słowach i obrazach

VIII  Miejski Konkurs: Dąbrowa Górnicza w słowach i obrazach już za nami…

 

               W dniu 14 kwietnia br  w Zespole Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi została rozstrzygnięta ósma   edycja konkursu: Dąbrowa Górnicza w słowach i obrazach. Tegorocznej edycja przyświecało hasło programowe: Dabrowa Górnicza w legendach i   cieszyła się ona  dużą popularnością wśród uczniów dąbrowskich szkół podstawowych.

Wzięło  w nim udział 32 uczniów, nad którymi opiekę sprawowało 10 nauczycieli. Pieczę nad  całością konkursu objęła Pani Dyrektor ZS nr 4- Elżbieta Pełka i doradca metodyczny Pani  Patrycja Kopcińska.

 Swój udział potwierdziło 8 szkół podstawowych z naszego miasta.

 Konkurs był jednoetapowy. Uczestnicy wzięli udział w następujących kategoriach zadaniowych:

  

a)      Konkurs literacki: opowiadanie twórcze, którego akcja umieszczona zostanie w naszym mieście.

 

I miejsce zajęła Agata Rybak z ZSP nr 5- opiekun Pani Małgorzata Flasza

 

II miejsce : Anna Widawska z ZS nr 4

Oto fragment Jej pracy:

 

                   Po ulicach miasta krążył pewien mężczyzna. Wolnym krokiem błądził między budynkami. Ubrany w brudne i zniszczone ze starości łachy. Z potarganymi i matowymi włosami wchodzącymi mu twarz. Podkrążone oczy wydawały się puste w środku. Nie było w nich ani grama nadziei, jedynie smutek i rozpacz. Zszarzała cera połyskiwała w blasku ulicznych lamp. Może i nie był młody ale staruszkiem także nie można było go nazwać. Na plecach niósł swój dorobek, który mu pozostał, w postaci czarnego plecaka. W nim zaś znajdowało się jedynie kilka nie mniej brudnych niż on sam ubrań oraz puste butelki po alkoholu. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnił się od innych ludzi sponiewieranych przez los, mieszkających podczas zimy w przytułkach a w cieplejszym okresie błąkających się od blokowej klatki do klatki. Był jednak od nich pod pewnymi względami kompletnie inny.

                       Swojego czasu miał wszystko czego człowiek może tylko zapragnąć. Był właścicielem prestiżowej firmy. Miał ogromny dom, o którym niejeden może jedynie pomarzyć. Kilkupiętrową nowoczesną willę z widokiem na centrum miasta. Miesięczna pensja wynosiła mniej więcej tyle, ile przeciętny człowiek potrafiłby zarobić w przeciągu kilku lat. Do tego znalazł sobie piękną żonę, która urodziła mu dwójkę wspaniałych dzieci. Myślał, że osiągnął już wszystko i nic nie może mu tego zabrać. Przepełniała go chciwość i duma. Miał wszystko ale zapragnął mieć jeszcze więcej. Przez narcystyczne i samolubne podejście do życia nigdy nie zdobył prawdziwych przyjaciół. Od zawsze liczyło się dla niego tylko to by brać a nie dawać. Sprawiał wrażenie zdecydowanego i surowego człowieka. Nie był ani dobrym szefem, ani dobrym mężem czy ojcem. Źle traktował swoich pracowników, którzy chowali do niego głęboką urazę.

                       Wszystko to co zbudował runęło w przeciągu roku. Los postanowił się na nim odegrać. Nigdy nie doceniał tego co miał więc życie postanowiło mu to wszystko odebrać. Zaczęło się od tragicznej śmierci jego dzieci, które zginęły w nieszczęśliwym wypadku. Nie mógł się pozbierać po ich stracie. Stał się jeszcze gorszym człowiekiem. Z tego powodu niedługo potem odeszła od niego żona. Pewnego dnia porostu zniknęła bez śladu. Napisała do niego jedynie wiadomość, w której oznajmiła, że odchodzi. Potem już nigdy więcej nie odebrała telefonu. Dopiero wtedy mężczyzna zrozumiał jak bardzo była dla niego ważna, jednak było już za późno. Zostawiła go na zawsze. Od tamtego momentu zwyczajnie się załamał. Popadł w depresję i przestał wychodzić z domu. Zaniedbał swoją firmę przez co w niedługim czasie stracił ją. Został praktycznie bez niczego. Wszyscy, których znał odwrócili się od niego . Zrozumiał, że zadawali się z nim jedynie dla pieniędzy. Teraz więc, gdy stracił swoje bogactwo zerwali wszelaki kontakt.(…)

 

III miejsce: Maja Kolka z ZSP nr 1 – opiekun Pani Ilona Łonak

III miejsce: Natalia Zelek ze SP nr 26 – opiekun Pani Marta Puchrowicz- Kasza

 

 

a)       Konkurs  plastyczny: wykonaj ilustrację do znanej legendy o naszym mieście

 

I miejsce zajęła Gabriela Toborek ze SP nr 28

 

 

Kompozycja obrazu jest jednoelementowa. Centralną część stanowi postać Jadwigi. Praca
oparta na kontraście barwnym: żółta suknia i czerwona peleryna kontrastują z zielenią i
błękitem stanowiącymi tło. Postać kobiety ukazana jest w sposób drobiazgowy, kompozycja
statyczna i zrównoważona.

I miejsce: Kornelia Muniowska z ZSP nr 1

 

Obraz przedstawia scenę fantastyczną z diabłem na tle krajobrazu Kolory chłodne: zielenie,
błękity kontrastują z ciepłymi akcentami czerwieni i żółci. Plamy kolorystyczne otoczone
zostały delikatnym konturem. W niektórych miejscach widać swobodne ślady pędzli.
Kompozycja pracy jest dynamiczna, a układ elementów tworzy perspektywę. Elementy
obrazu oraz szeroka gama barwna tworzą jedną spójną całość.

II miejsce: Błażej Dulewski z ZSP nr 1

 

III miejsce: Alicja Płonka z ZSP nr 1

 

Opiekunem uczniów była Pani Olga Lipecka .

- Wszystkie prace plastyczne cechuje wysoki poziom artystyczny uczniów klas4-8, a zwłaszcza zastosowane w oryginalny sposób środki wypowiedzi plastycznej: kształty, plamy, modelunek światłocienia, kontrast, kompozycja i perspektywa. Prace ilustrują legendy i wyrażają osobiste przeżycia młodych twórców- tak o pracach nadesłanych na konkurs wypowiedziała się Pani Sabina Teresińska- jurorka.

 

a)      Konkurs informatyczny: Nasze miasto w legendzie – prezentacja multimedialna w dowolnym programie do dowolnej legendy o Dąbrowie Górniczej.

  

Do VIII edycji konkursu: Dąbrowa Górnicza w słowach i obrazach” zgłoszonych zostało 13 prezentacji multimedialnych. Pierwsze miejsce w konkursie uzyskała prezentacja Kaliny Michalskiej ze Szkoły Podstawowej nr 26 o tytule „Legenda o Dąbrowie Górniczej”- opiekun Pani Anna Korczek .

Drugie miejsce zajął Jakub Przyciasa z Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków, z prezentacją: „Legenda o Pustyni Błędowskiej”- opiekun Pani Sylwia Czarnik oraz trzecie miejsce zajęły dwie osoby: Piotr Balazs z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1- opiekun Pani Olga Lipecka i Natalia Pacia ze Szkoły Podstawowej nr 12- opiekun Pan Tomasz Czowalla.

Informacje przedstawione na slajdach odzwierciedlają znane legendy dotyczące naszego miasta. Zostały one starannie dobrane przez autorów, a ich zawartość treściowa i graficzna jest skomponowana w sposób ciekawy, zachęcający odbiorcę do poświęcenia im uwagi. Zastosowane czcionki powodują, że zapis jest czytelny i przejrzysty. Relacja między tekstem a obiektami graficznymi, współwystępującymi na danym slajdzie zachęcają do poświęcenia im uwagi. Kolorystyka stosowana w prezentacjach uwydatnia to, co ważne. „Alarmuje” odbiorcę i skupia jego uwagę na przedstawionym temacie. Wiele inspiracji uczniowie zaczerpnęli  z natury. Gama barw poszczególnych ekranów zamyka się w czterech kolorach co ułatwia odbiór. Zawartość treściowa i graficzna są dobrze skontrastowane z zastosowanym tłem. Elementy graficzne są stosunkowo duże, co zapewnia lepszą czytelność. Regularne rozmieszczenie elementów graficznych dodaje również efekt uporządkowania i spójności pracy.

 

      

 

Podziękowania przekazujemy dla  naszych sponsorów, do których należy Urząd Miasta Dabrowa Górnicza, Firma Igus  Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz Rodzice naszych uczniów.

 Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji w przyszłym roku.

Nagrody zostaną dostarczone do Państwa placówek do końca tego roku szkolnego.

 

                                                                                                      Organizatorzy:

                                                                                                      Edyta Pasamonik

                                                                                                      Katarzyna Kania- Szteleblak

                                                                                                      Patrycja Kopcińska