Projekt comenius - wizyta na węgrzech (budapeszt)

W dniach 07.02 – 14.02.2013 r. uczestniczyliśmy w 3 wizycie partnerskiej  - tym razem naszym celem była stolica Węgier – Budapeszt. W wyjeździe uczestniczyli: Pani Dyrektor Elżbieta Pełka, Anna Ryś, Aleksandra Sowa oraz uczennice: Wiktoria Olesen, Adrianna Ściślicka, Julia Całka. W czasie pobytu mieliśmy okazję zobaczyć najpiękniejsze zabytki Budapesztu, w tym Zamek Królewski, Most Łańcuchowy łączący Budę i Peszt ze zdobiącymi go 4 kamiennymi posągami lwów, Kościół Macieja, Plac Bohaterów, Bazylikę Św. Stefana czy Muzeum Sztuk Pięknych. Zwiedziliśmy również wspaniały budynek węgierskiego Parlamentu, Węgierską Operę Państwową, Narodowe Muzeum Etnograficzne gdzie uczestniczyliśmy w lekcji otwartej  kultury i tradycji Węgrów oraz Muzeum Likieru rodziny Zwack.

Odwiedzając węgierską szkołę uczestniczyliśmy w spotkaniu pod hasłem „Właściwa metoda nauczania – właściwa wiedza ucznia”, podczas którego omawialiśmy metody nauczania stosowane w szkołach partnerskich. W ramach spotkania przygotowaliśmy prezentację oraz krótkie filmy obrazujące metody stosowane przez polskich nauczycieli w tym metody aktywizujące oraz lekcje z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Uczestniczyliśmy także w warsztatach artystycznych i turnieju wiedzy o kulturze Węgier, pracując w zespołach międzynarodowych.

Będąc na Węgrzech odbyliśmy 2 wycieczki studyjne: w miasteczku Szentendre mieliśmy okazję zwiedzić jedyne na świecie Muzeum Marcepan, które zachwyciło nas swoimi eksponatami, oraz największy w kraju skansen – Muzeum Wsi Szentendre. Miasto Eger ujęło nas natomiast przepiękna Bazyliką oraz barokowym kościołem minorytów. Odkryliśmy również, iż w tym mieście w latach 40 XX wieku swoją siedzibę miało polskie gimnazjum.

Uczniowie biorący udział w wizycie zdobywali wiedzę o kraju partnerskim poprzez quizy i ćwiczenia terenowe dot. skansenu w Szentendre, zabytków Budapesztu i m. Eger. Po raz kolejny możemy pochwalić się osiągnięciami naszych uczennic, które 3-krotnie zwyciężyły w tych konkurencjach, wykazując się kreatywnością, umiejętnością pracy w grupie oraz znajomością historii Węgier.

Węgry to również wspaniałą kuchnia – z tradycyjnym gulaszem, salami i ostra papryką :). W pamięci nadal mamy przepiękny Budapeszt nocą, spacery po reprezentatywnej ulicy Vaci ucta  oraz dźwięk węgierskiej pieśni o róży, której wspólnymi siłami udało się nam nauczyć :) . Megérte!!