Projekt comenius - wizyta partnerska dąbrowa górnicza

W dniach 16-23.05.2011r. gościliśmy w naszej szkole drużyny projektowe z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Turcji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Tematem przewodnim wizyty było „Edukacyjne wsparcie dla przyszłej kariery i partnerstwo rodzina-społeczność lokalna-szkoła”. Gości przywitaliśmy tradycyjnie chlebem i solą i zaprezentowaliśmy im nasz narodowy taniec – polonez oraz góralskie przyśpiewki. Uczniowie naszej szkoły przygotowali pod okiem nauczycieli wspaniały występ artystyczny ukazując piękno polskiej kultury i tradycji. Wszystkim gościom bardzo podobał się nasz budynek szkolny, a zwłaszcza obiekt sportowy i część przedszkolna.

W piątkowe popołudnie mieliśmy okazję integrować się wszyscy razem podczas pikniku organizowanego na terenie szkoły. Pokazy taneczne, Capoeira, walki rycerzy i liczne konkursy to tylko niektóre z atrakcji jakie przygotowała nasza szkoła. Goście mieli okazję spróbować chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, a dla mniej odważnych – ciast i grilowanych przysmaków polskich.

Dąbrowa – z jednej strony miasto przemysłowe, z drugiej – pełne zielonych terenów i urokliwych miejsc takich jak Pogoria czy park Hallera, bardzo przypadła do gustu obcokrajowcom. Program wizyty był bardzo urozmaicony – odwiedziliśmy między innymi kopalnię ćwiczebną wraz z muzeum „Sztygarka”, braliśmy udział w warsztatach zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Pracy Twórczej, a także spotkaliśmy się z władzami miasta, gdzie wręczyliśmy gościom dyplomy uczestnictwa. Cała grupa Comenius zachwycona była Krakowem, gdzie odwiedziliśmy między innymi Collegium Maius – najstarszą część Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kościół Mariacki oraz Wawel. W Ogrodzieńcu i Kroczycach wszyscy podziwialiśmy ruiny zamku oraz piękne skały wapienne.

Uczniom zza granicy bardzo przypadły do gustu dąbrowskie atrakcje takie jak Aquapark Nemo czy kręgielnia. Pogoda nam sprzyjała, wiec większość czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu. 7 dni minęło w mgnieniu oka i niejednej osobie popłynęły łzy podczas żegnania uczestników wizyty. Na szczęście to dopiero półmetek projektu.