Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025

Nasza biblioteka w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 - Priorytet 3, kierunek interwencji 3.1 dla placówek wychowania przedszkolnego, wzbogaciła swoje zbiory o 126 książek przeznaczonych dla dzieci w wieku 3-6 lat, 7 teatrzyków kamisibai oraz 14 audiobooków na kwotę 3300 zł.  Pierwszym etapem realizacji NPRCz była diagnoza środowiska przedszkolnego oraz konsultacje z Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej (Filia nr 20, Filia nr 8), w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Ponadto przy wyborze książek pomocna była analiza recenzji i stron wydawnictw. Wśród nowości pojawiły się książeczki spełniające funkcje biblioterapeutyczne, o zachowaniu, emocjach, uczuciach i wartościach, aktywizujące książki dotykowe, z ruchomymi elementami, z okienkami, dźwiękowe, serie z dużą czcionką, do czytania sylabowego, obrazkowe, rozwijające spostrzegawczość, logiczne myślenie, grafomotorykę, książki obrazkowo-planszowe, słuchowiska, oraz ciekawa i wartościowa literatura w tematach  ekologii, bezpieczeństwa i zdrowia. W zakresie pozostałego wsparcia finansowego w wysokości 450 zł zakupiono nagrody książkowe z dedykacją autora, które posłużą podczas prowadzonych przez bibliotekę akcji promujących czytelnictwo, tj. spotkań autorskich i konkursów. 

Narodowy Program stał się inspiracją do do opracowania i wdrożenia działań wspierających rozwój czytelnictwa wśród przedszkolaków poprzez:

 

  • Innowację „Spotkania z bajką”
  • „Piknik z książką”- czytanie książek na świeżym powietrzu.
  • „Biblioteczka malucha”- zorganizowanie biblioteczki przedszkolnej.
  • „Mamy gościa” - czytanie bajek przez zaproszone osoby.
  • „Starsi - młodszym”, uczniowie klas VII występują w roli lektorów.
  • „Chcecie bajkę, oto bajka…” - czytanie literatury dziecięcej przez nauczyciela bibliotekarza.
  • Przeprowadzenie akcji - „Wędrująca Książka”, weekendowe wypożyczanie literatury w celu wspólnego czytania w rodzinie.
  • Wykonanie pracy plastycznej przez dzieci „Bajki-kolorowanki”, ulubiona ilustracja, okładka z przeczytanej książki. 
  • „Prezentacje”: bajki terapeutycznej, audiowizualnej, obrazkowej, teatrzyka kamisibai, ekologicznej, filmowej, dotykowej. 
  • Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, w programie zwiedzanie budynku i warsztaty literackie.

 Mamy pewność, że spotkania w bibliotece dostarczą małym czytelnikom wielu pozytywnych wrażeń, będą radosną przygodą oraz rozbudzą zainteresowania i sympatię do słowa pisanego.