biblioteka szkolna

Biblioteka szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30

W bibliotece znajduje się Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej.

Biblioteką opiekują się nauczyciele bibliotekarze: mgr Grażyna Białach oraz mgr Ewa Piekara

UWAGA !!!

Od 8 czerwca 2017 roku w związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego i koniecznością odbioru i rozliczenia darmowych podręczników w bibliotece szkolnej nie będzie dostępny dla uczniów kącik czytelniczy. Biblioteka będzie dostępna na przerwach dla wszystkich uczniów zwracających lub wypożyczających książki lub inne materiały edukacyjne.

Za utrudnienia bardzo przepraszamy.

Nauczyciele bibliotekarze.

KSIĘGOZBIÓR

Biblioteka szkolna posiada blisko13 000 woluminów, w tym wszystkie lektury obowiązkowe dla szkoły podstawowej i gimnazjum oraz szeroką ofertę popularnych i poszukiwanych książek. Szczególnie dużo nowości mamy w tym roku dla uczniów szkoły podstawowej. Są to książki starannie wybrane: w tekście dominuje akcja, przygoda, tajemnica. Ilustracje zaś wykonali najlepsi fachowcy w kraju i za granicą.

Szkoła bierze udział w programie „Książki naszych marzeń”. Dzięki temu biblioteka jest tak doskonale zaopatrzona. Ze środków z dotacji zakupiono 150 nowych książek.

ZALETY CZYTANIA KSIĄŻEK

Czytanie aktywizuje: koncentrację, skupienie uwagi, wyobraźnię, emocje, pamięć, logiczne myślenie.

Czytanie poprawia i wydłuża czas koncentracji, usprawnia zdolność myślenia logicznego, pobudza do pracy obie półkule mózgu, zapobiega nadmiernemu kontaktowi z nowoczesnymi technologiami, wzbogaca słownictwo, wzmacnia swobodę mówienia, kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia.

Czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne, rozwija wyobraźnię, ciekawość naukową, zainteresowania. Uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną.

Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Daje wytchnienie  i tak potrzebną we współczesnym świecie ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

Czytanie to świetna zabawa!

Zapraszamy do oglądania i wypożyczania książek  w bibliotece szkolnej.

Czas poświęcony na czytanie to najlepsza inwestycja w dziecko.

Kampania społeczna CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM  zaleca:

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!

Kilka cennych porad o tym jak czytać dziecku na głos znajdą Państwo tutaj:

JAK SIĘ PORUSZAĆ W GĄSZCZU KSIĄŻEK

Oferta wydawnicza jest bardzo bogata. Niekiedy mamy kłopot z wyborem odpowiedniej lektury.

Oto kilka stron, na których znajdziecie państwo podpowiedzi ekspertów i tytuły książek, które warto przeczytać:

ROZPIESZCZAMY MALUCHY

Nasze maluchy z klas I- III mają w bibliotece komfortowe warunki. Dywan, wielkie pufy, kolorowe półki i wolny dostęp do wszystkich książek!

Głośne czytanie na życzenie! Mnóstwo książek obrazkowych z tysiącami szczegółów! Uczniowie podstawówki kochają przychodzić do biblioteki!

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI JUNIOR

Jest to jedyny taki klub w naszym mieście. Każdy gimnazjalista może do niego należeć. Wspólnie ustalamy, jakie książki będziemy czytać w ciągu  roku, a biblioteka miejska nam je dostarcza. Mogą to być najświeższe bestsellery. Wspólnie decydujemy i ustalamy z jakim pisarzem chcemy się spotkać. Zwykle co roku w auli MBP odbywają się dwa spotkania z naprawdę energetycznymi osobami.

Co roku jeździmy też na targi książki do Katowic, gdzie można tanio upolować poszukiwane tytuły i zaopatrzyć się w czytelnicze gadżety rozdawane przez wydawnictwa.

KLUB FILMOWY

Kto woli oglądać, niż czytać może przyjść na zajęcia klubu filmowego. Spotkania młodzieży gimnazjalnej odbywają się cztery razy w tygodniu, w takich godzinach, żeby wszyscy chętni mogli w nich uczestniczyć.

Na zajęciach oglądamy, dyskutujemy, analizujemy i zdobywamy podstawy wiedzy o filmie. Zajmują nas filmy fabularne jak i dokumentalne.

Od 2015 roku dysponujemy przytulna salę kinową, która powstała przy wsparciu sponsorów i zaangażowaniu rodziców i uczniów.

Nie słabnąca popularnością cieszą się noce filmowe, tradycyjnie organizowane od ośmiu lat.

FILMOTEKA SZKOLNA

Realizujemy projekt Filmoteki Szkolnej:

• chętni uczniowie szkolą się na kursach internetowych
  • biorą kamerę w ręce i realizują własne pomysły