Z Hobbitem za pan brat

Czytanie lektur szkolnych nie musi być nudne. Można znaleźć sposób, formy i metody pracy , które będą dla uczniów nie tylko nauką, ale też zabawą i ćwiczeniem różnych umiejętności, m.in. współpracy w grupie, integracji, komunikacji interpersonalnej, kreatywności i innych.      W kwietniu 2024 klasy szóste przedstawiły efekty pracy nad projektem lekturowym „Hobbit, czyli tam i z powrotem.” J.R.R. Tolkiena. Poszczególne grupy projektowe wykonały m.in. modele postaci: Bilbo Bagginsa,  Gandalfa, norkę hobbita z opisem miejsca, karty mocy do lektury czy książkę kucharską z przepisami dań inspirowanymi lekturą. Prezentacja książki kucharskiej połączona była z degustacją wybranych potraw. Uczniowie nagrali również filmik mówiący o życiu goblinów, przeprowadzili wywiad z Bilbo Bagginsem w jego norce. Pysznej herbatki i fajeczki nie mogło zabraknąć.  Wszyscy uczestnicy projektu dobrze się bawili. Przez swój udział w nim utrwalili treść książki, co przełożyło się na bardzo dobre wyniki z testu lekturowego na „pożegnanie bohaterów książki.

Iwona Kozakowska- nauczyciel j.polskiego