Erasmus+ edukacja szkolna

Akcja 2: Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk

Partnerstwa strategiczne – współpraca szkół

Projekt: „Edu – Living & Edu – Leaving” 2014-2020

Wspólnym wyzwaniem dla europejskiego systemu edukacji jest profilaktyka przedwczesnego kończenia nauki. Według najnowszych badań niemal jeden na pięciu uczniów nie kończy szkoły.

Idea projektu, w którym uczestniczymy, dotyka problemu przedwczesnej rezygnacji/opuszczania szkoły przez uczniów (ang. drop out). Przyczyn tego zjawiska jest wiele: środowisko rodzinne uczniów, zastraszanie, rasizm, który prowadzi do wykluczenia społecznego, brak motywacji u uczniów, względy ekonomiczne, które zmuszają uczniów do porzucania szkoły w celu podjęcia pracy.

Projekt ma na celu zaangażowanie  rodziców, nauczycieli, uczniów, psychologów, pedagogów i organizacji specjalizujących się w zagadnieniach związanych z przedwczesnym opuszczaniem szkoły. Naszym nadrzędnym celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań zapobiegających zjawisku opuszczania szkoły przez uczniów.

W ramach działań odbędą się warsztaty międzynarodowe w każdym z krajów partnerskich.

Projekt „Edu-living&Edu-leaving” zakłada również poszerzenie wiedzy na temat europejskich systemów edukacyjnych oraz poznanie ich słabych punktów.Dzięki europejskiej współpracy będziemy mogli zaproponować pewne zmiany, które pomogą uczniom zagrożonym wykluczeniem ze szkoły, aby stali się oni świadomymi swej wartości obywatelami Europy.

Partnerzy uczestniczący w projekcie: